Неприятният дефект на кожата, целулитът, засяга около 80-90% от жените след навлизането им в пубертета. При борбата с него не съществуват магически кремове и процедури – за да се избавите, трябва да използвате комплекс от средства като здравословно хранене, масажи, упражнения и, разбира се, козметични продукти. Фантастични резултати рядко могат да бъдат получени, но с упоритост възстановяването на засегната кожа е напълно възможно.
Какво представлява?
Целулитът се дължи на локализирани мазнини, които с времето дегенерират и водят до изменения на по-дълбоките слоеве на кожата. Мастните клетки се уголемяват, забавят кръвообращението и започват да задържат течности. Тъканта става фиброзна и при натиск върху нея се образуват разпръснати издутини и трапчинки.
Лекарите делят целулита на два вида. Първият, който е забележим само при притискане на кожата, е по-лекият вид. При втория, така наречената „портокалова кожа” – тръпчинките са видими дори когато сте изправени.
Защо се появява?
Причините за появата му са многобройни. На първо място стои наследствеността. Ако майка ви има целулит, то вероятността той да не ви подмине се увеличава многократно. Разбира се, има още редица фактори, които оказват влияние върху появата му. Околната среда, стресът и хормоните са главните виновници за целулита. Стресът активира надбъбречните жлези и води до отлагане на излишни вещества и токсини, а хормонът естроген още през пубертета допринася за натрупването на вода в подкожните тъкани и по този начин „подготвя” кожата за появата на целулита.
След раждането рискът от образуването и влошаването на “портокалова кожа” нараства. По време на бременността се увеличават мастните депа по бедрата, корема и ханша. На първо място е хормоналната активност. Естрогенът и прогестеронът забавят кръвообращението и движението на лимфата и стените на съдовете се втвърдяват. Увеличаването на матката също предизвиква забавяне на микрокръвообращението.
По време на бременност не е препоръчително да използвате никакви лекарства, в това число и някои процедури срещу целулит. Съставките им могат да доведат до увреждане на бебето. Вариант за борбата срещу него са масажите, козметичните препарати и хранителните добавки, но задължително под лекарско наблюдение.
След раждането няма методи на лечение, които са противопоказни, но е важно да сте приключили с кърменето и организмът да е напълно възстановен. Ето защо преди да започнете да предприемате каквито и да било мерки, е редно да се обърнете към специалист. Само лекар или пластичен хирург може да установи причините за появата на целулита, които са индивидуални, и да ви препоръча правилните процедури. Естествено, съществуват няколко правила, които е редно да спазвате както за да спрете влошаването му, така и за да предотвратите появата му.
Внимавайте с какво се храните
Целулитът и режимът на хранене са свързани, но появата му определено няма чак толкова голяма връзка с теглото. Това, че не засяга слабите жени, е мит. Много по-важно е да не употребявате солени храни като чипс и сирена, защото натрият води до натрупване на течности в организма. Важно е да пиете много вода (поне 1 литър и половина дневно), защото това засилва диурезата (отделяне на урина) и подтиква изхвърлянето на всички токсични и остатъчни вещества от организма. Най-общо храната трябва да е разнообразна, с акцент върху риба и месо на скара, печени и пресни зеленчуци и плодове, които са богати на фибри и активират дейността на червата. Най-евтиният и здравословен начин за борба с целулита е правилното хранене.
Как помагат витамините и минералите:
Калций: намалява натрупването на мазнини в организма.
Йод: ускорява метаболизма.
Магнезий: помага ви да се преборите със стреса.
Витамин B6: бори се срещу задържането на течности.
Витамин C: много мощен детоксикатор, който помага на кожата да се изглади.
Витамин Е: подобрява циркулацията и е крайно необходим за здрава кожа.
Най-добрите антиоксиданти срещу целулита са: чаят от мента, белият пипер, лукът, чесънът и джинджифилът.
Храните, който ще ви помогнат да го избегнете:
Аспержи – укрепва вените и капилярите и контролира кръвното налягане, също така е добър източник на витамин A, B и C.
Авокадо – въпреки че е доста богат на калории, този плод съдържа естествени мастни киселини, които подобряват състоянието на кожата и кръвната циркулация.
Банани – засилват кръвоносните съдове, богати са на витамин B6, магнезий и калий.
Бобови култури – богати са на фибри и протеин, съдържат калций и калий.
Горски плодове – тези мощни антиоксиданти противодействат на захарта, мазнината и другите замърсяващи околната среда вещества, които засягат кожата, също така са добър източник на витамин C.
Цитрусови плодове – най-добрият източник на витамин C.
Спортувайте
Физическите упражнения няма да ви избавят от целулита, но добрата форма е най-ефикасното средство за предотвратяване и спиране на разпространението му. Дори да го заличите видимо, не спирайте с упражненията, защото целулитът се образува там, където мускулите не се движат достатъчно. Препоръчителните спортове са плуване, фитнес, бягане, ходене и каране на велосипед, по възможност на открито. Ако работата ви изисква да сте седнали и обездвижени, поне на половин час си намирайте причина да ставате за малко раздвижване.
Чудото, наречено масаж
Масажът стимулира движението на лимфата и кръвообращението, подпомага укрепването на мускулите и омекотява кожата. Може да се възползвате от него през първите два триместъра от бременността, но не и по-късно от 6-ия месец. А след раждането освен срещу целулита ще ви помогне и за намаляване на натрупаното напрежение.
Козметичните оръжия
Всички „оръжия”, изброени по-горе, в съчетание с подходящите козметични продукти ще направят войната с целулита успешна. Подходете по правилния начин, за да имате по-трайни и бързи резултати.